Drahí čitatelia,

týmto článkom začínam seriál návodov na rôzne témy. V prvej časti sa pozrieme na to ako si pridať alias k webstránke. Ešte predtým si však povedzme čo to je ten alias? K lepšiemu predstaveniu si uveďme príklad.

Máme stránku www.wedos.cz ale kúpime si aj doménu www.wedos.com. Na oboch stránkach chceme, aby sa zobrazilo to isté. Budeme si preto objednávať 2 webhostingy? Veď chceme zobraziť len jednu webstránku, jeden obsah. Čo v takom prípade??? V takom prípade si objednáme webhosting na stránke wedos.cz kde ku webhostingu dostaneme jeden alias zdarma.

Ak sme si už objednali webhosting a máme teda tieto 2 domény (jednu ako primárnu a druhú ako jej alias), nastavíme si ju aj v administračnej sekcii wedosu. Prihlásime sa zadaním mena a hesla TU. Po prihlásení klikneme na webhosting.

1

 

Potom klikneme na názov nášho hostingu. V našom prípade to je markusovce.eu.

2

Ďalej nájdeme tabuľku s názvom Aliasy kde stlačíme na tlačidlo spravovať aliasy.

3

Nakoniec nastavíme adresu aliasu. Ak máme webstránku napr. www.markusovce.sk tak tu zadáme iba markusovce.sk bez www.

4

Medzi ďalšie podmienky, ktoré je potrebné dodržať je napr. vlastníctvo domény. Doména musí byť uložená vo vlastníctve na tom istom účte, nie na inom! Medzi ďalšie podmienky patria aj tieto:

– musí sa jednať o doménu 2. rádu.

– doména nemá iný webhosting (stačí ak nastavíme DNS serveri na wedos)

– doména ešte nie je aliasom inej domény

 

Zmena DNS záznamov na wedos servery

Keď sme už pri tom menení DNS. Ako si nastavíme DNS záznamy na tie správne, aby nám alias fungoval? Jednoducho v menu vyberieme možnosť domény.

5

 

Po kliknutí sa nám zobrazí tabuľka s doménami, ktoré vlastníme.

6

 

 

Zobrazí sa nám tabuľka s informáciami o konkrétnej doméne a tabuľka s DNS záznamami. Ďalej zvolíme možnosť zmeniť DNS servery.

7

 

Tu stačí zvoliť možnosť nastaviť východzie servery WEDOSu a o všetko ostatné sa postará už samotný webhosting.8

Pozor: u niektorých domén je potrebné počkať si niekoľko hodín, kým sa zmena DNS servera prejaví.

 

logo-wedos