petoMarkušovčan Peter Fulla, študent informatiky FMFI UK bude onedlho našu krajinu reprezentovať v celosvetovom finále.

Tím zložený z členov: Tomáš Belan, Vladimír Boža a Peter Fulla vyhrali regionálne kolo súťaže vysokoškolákov v programovaní ACM ICPC, ktoré sa konalo 16. až 18. novembra 2012 na Fakulte matematiky a informatiky Jagiellonskej univerzity v Krakove.
V regionálnom kole pre strednú Európu súťažilo 77 družstiev z 31 univerzít a VŠ z Čiech, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Slovenska a Slovinska.

Chlapci vyriešili za menej než 5 hodín 10 (z 11) problémov a druhé družstvo z Jagiellonskej Univerzity v Krakove porazili lepším časom.

Súťaž ACM-ICPC (www.cerc.tcs.uj.edu.pl) sa vytvorila zo súťaže vysokoškolákov v programovaní, ktorú začali organizovať v roku 1970 v Texase, USA. Vďaka svojmu otvorenému charakteru sa postupom času rozšírila do ďalších štátov USA, Európy, Ázie a v posledných rokoch aj na zvyšné kontinenty. Súťaž je organizovaná v troch kolách: lokálnych, regionálnych a v celosvetovom finále. V lokálnych kolách sa
vyberajú študenti, ktorí budú súťažiť v regionálnych kolách za jednotlivé univerzity. Tento rok súťažilo vyše 300 000 študentov. V regionálnych kolách, ktoré sa konajú od septembra do decembra, minulý rok súťažilo v 85 štátoch okolo 25 000 študentov z vyše 2200 univerzít. Tento rok sa očakáva ďalší nárast. Najlepších 115 trojčlenných družstiev z regionálnych kôl sa stretne v celosvetovom finále, ktoré sa bude konať na prelome júna a júla 2013 v Petrohrade (organizuje ho Univerzita ITMO v Petrohrade). Každé trojčlenné družstvo má počas piatich hodín vyriešiť/naprogramovať, čo najviac zadaných úloh. K dispozícii majú len jeden počítač a nemajú internet. Stredoeurópske regionálne kolo je tradične veľmi ťažké. Práve v strednej Európe je konkurencia veľmi náročná a nadanosť žiakov veľmi veľká oproti iným krajinám.

Peter už v minulosti reprezentoval našu krajinu v rôznych regionálnych a celosvetových súťažiach. Veríme, že sa mu bude i naďalej dariť a už teraz mu držíme prsty na celosvetové finále.