V dňoch od 23.7. – 28.7.2012 sa konal v poradí už 3. ročník letného detského tábora organizovaného eRkom Markušovce.

ERKO je kresťanská organizácia, ktorej členovia (deti a ich vedúci – mladí dobrovoľníci) sa pravidelne stretávajú, aby spolu trávili svoj voľný čas, hrali sa, zabávali, naučili sa niečo nové… Už dlhé roky sa pravidelne jeden deň v týždni v rámci eRka stretávajú aj deti v našej farnosti. Uvedomujeme si potrebu venovať sa deťom vo voľnom čase a pomôcť im aktívne ho využívať a rozvíjať ich životné zručnosti cez rôznorodé aktivity v kresťanskom duchu. Stalo sa akousi tradíciou, že vždy na konci školského roka zorganizujeme pre deti aj viacdňový výlet, kde možno ešte viac upevniť vzájomné priateľstvá.

Tento rok sme zamierili do najsevernejšej časti Slovenska, do malej dedinky s názvom Oravská Polhora v krásnom prostredí Oravských Beskýd. O programe pre 26 detí sa staralo 11 animátorov a o naše plné žalúdky 1 kuchár. Téma tohtoročného tábora bol „Opustený ostrov“. Každé ráno si deti našli odkaz vo fľaši s myšlienkou dňa alebo s pokračovaním deja. Prežiť na ostrove spoločne ako jedna rodina im pomáhal aj stroskotanec Robinson, ktorý im takto nechával cenné rady a neskôr ich sám cvičil ako prežiť v tejto divočine. V jeden nádherný deň ich zaviedol aj na skutočný opustený ostrov obkolesený vodou v rozlohou najväčšej vodnej nádrži na Slovensku – Oravskej priehrady. Na Slanickom ostrove nazývanom aj Ostrov umenia či Vtáči ostrov si prezreli múzeum, Kostol Povýšenia sv. Kríža z 18. storočia a lapidárium (zbierka kamenných starožitností). Po ceste loďou sme sa vybrali aj na pomerne dlhú a náročnú, no veľmi zaujímavú prednášku po tajomných chodbách v múre vodnej elektrárne. Potom sme pokračovali na najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Oravský hrad. Počasie nám po celý čas prialo a tak sme väčšinu aktivít vykonávali vonku. Celý program pripravený pre deti bol bohatý a zároveň typicky „táborový“ 🙂 – opekačka, tvorivé dielne, výlet, tance, šmýkačka, streľba a najmä veľké množstvo hier.

Som veľmi rád, že tento ročník sa deťom a animátorom určite silne zapíše do sŕdc a budú na neho spomínať ešte veľmi dlho. Už teraz sa teším na ďalšiu akciu organizovanú eRkom Markušovce. Som šťastný, že záujem o toto podujatie každým rokom stúpa a čoraz viac detí sa k nám prihlasuje aj z okolitých dedín, čo svedčí o kvalite organizovania tábora. Na záver by som sa chcel poďakovať našim sponzorom a všetkým, ktorí nám akokoľvek pomáhali zorganizovať tento tábor. Chcem pochváliť deti za ich obrovskú disciplinovanosť a poslušnosť. Vďaka patrí aj všetkým animátorom, ktorí venovali svoj voľný čas a dobrovoľne bez finančnej odmeny dlho pracovali na tom, aby sa celý program vydaril a boli všetci spokojní. Ďakujeme Pánu Bohu za ochranu a požehnanie 🙂

Tomáš Farkašovský